Bezpieczny Samorząd - wykłady Cyber Awerness (AI)
kod szkolenia: BS.IT BS / PL DL 3,5h
Projekt Cyberbezpieczny Samorząd ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji jednostek samorządu terytorialnego (JST) poprzez wzmacnianie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na zdarzenia w systemach informacyjnych.
Zgodnie z założeniami projekt kierowany jest do administracji publicznej: jednostek samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia).
Z tego powodu przygotowaliśmy dedykowane szkolenie dla gmin, która pokrywa całą gamę problematyki związanej z cyberbezpieczeństwem!
Bezpieczny Samorząd Dyrektywa NIS2Unijne przepisy rozszerzają zakres przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Przedsiębiorcy objęci regulacją NIS2, wynikającą z ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa, będą objęci obowiązkiem stosowania produktów, usług bądź procesów, objętych tymi schematami certyfikacyjnymi.
Sprawdź, czy Twoja firma będzie objęta dyrektywą NIS2
Sprawdź swoją wiedzę z zakresu:
Szkolenie skierowane do wszystkich pracowników organizacji korzystających z sieci komputerowych – pracowników biurowych, urzędników, pracowników administracyjnych o profilu nietechnicznym. Wykłady cyberawerness to praktyczne warsztaty, które uświadamiają skalę zagrożeń na jakie jesteśmy narażeni w codziennej pracy.
- Podniesienie świadomości zagrożeń związanych z działaniami cyberprzestępców,
- Podniesienie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa informatycznego
- Obniżenie poziomu ryzyka kradzieży lub wyłudzenia poufnych danych,
- Obniżenie poziomu ryzyka utraty ciągłości działania procesów biznesowych,
- Ochrona infrastruktury teleinformatycznej organizacji,
- Studium przypadków ataków na dane.
- Wyjaśnienie podstawowych pojęć w branży bezpieczeństwa.
- Zapoznanie uczestników z przykładami największych wycieków danych w historii – Equifax (USA), OPM(USA), Morele.net i ich konsekwencje finansowe dla firmy.
- Aspekty prawne (NIS2/DORA/ISO/AIACT)
- Zdobywanie informacji
-
OSINT – portale społecznościowe, wycieki danych, analiza danych celem przygotowania ataku socjotechnicznego. POKAZ NA ŻYWO
-
Anatomia ataku
-
W tej części szkolenia zostanie wykonany pokaz praktycznego ataku np. pracownika od pozyskania informacji, wykorzystania socjotechnik, poprzez przejęcie kontroli nad komputerem, telefonem i kontem bankowym. Realne pokazanie powiązań wpływu lekceważenia zasad bezpieczeństwa i działania w stresie do utraty tożsamości cyfrowej. POKAZ NA ŻYWO
-
Phishing i spoffing czyli dlaczego jesteśmy podatni.
-
Studium przypadków realizacji ataków socjotechnicznych – przykłady z polskich firm i instytucji państwowych. Metody diagnozy ataku i jego naturalizacji.
-
Zabezpieczenie urządzeń końcowych i użytkownika.
-
Dobre praktyki dla użytkowników końcowych jak powinni zabezpieczyć sieć WiFi, telefon, komputer, konta internetowe, urządzenia służbowe. Bezpieczne korzystanie z Intrernetu W ramach szkolenia zostanie pokazany sposób wykorzystania sieci do bezpiecznego przechowywania danych oraz wysyłania szyfrowanych wiadomości przez komunikatory oraz sieci VPN. KONWERSATORIUM.
-
AI – Sztuczna inteligencja w służbie oszustów:
- Definicja i pokaz praktyczny chatbotów (np. ChatGPT)
- Wykorzystanie chatbotów do pomocy w codziennej pracy – pokaz praktyczny
- Zagrożenia związane z chatbotami
- Phishing związany z AI
- Wyciek danych / hackowanie ChatGPT
- Fałszywe tożsamości
- Wykorzystanie AI do generowania wizerunku
- Wykorzystanie AI do fałszowania obrazu
- Wykorzystanie AI do podrabiania głosu
- Generowanie fałszywych danych
- Podsumowanie w formie konkretnych rad metod obrony i detekcji
Znajomość podstawowej obsługi komputera.
Metoda szkolenia
- wykład
- Szkolenie: polski
- Materiały: polski